Zgaga to dolegliwość odczuwana przez nas, jako intensywne i silne palenie w przełyku. Jest to stosunkowo często występujący problem, który czasami może być wywoływany przez inne dolegliwości. Najczęściej jednak to zgaga sama w sobie jest poważnym problemem, z którym możemy się uporać. Warto pamiętać, iż sporadyczne występowanie zgagi, nie jest niczym nadzwyczajnym i nie powinno być podstawą do jakichkolwiek obaw. Dopiero jej regularne pojawianie się, może świadczyć o poważniejszych dolegliwościach, toteż należy udać się do lekarza i przeprowadzić konkretne badania.
Spis treści
Czym jest zgaga i jakie są jej przyczyny?
Zgaga, czyli wspomniane przez nas uczucie pieczenia, jest efektem drażniącego działania treści żołądkowej na tkanki naszego przełyku. W normalnym przypadku, nie ma możliwości aby treść żołądkowa, w której znajdują się kwas solny i pepsyna, mogła się cofać do przełyku ze względu na dolny zwieracz przełyku. Jest to coś w rodzaju zaworu jednokierunkowego. Umożliwia przedostawanie się pokarmu z przełyku do żołądka, natomiast bloku możliwość drogi powrotnej. Oczywiście jeśli wszystko działa prawidłowo. Jeśli bowiem dochodzi do zaburzenia pracy dolnego zwieracza przełyku, treść żołądkowa nie ma przeszkód aby wydostać się do przełyku. Na przykład podczas schylania się, lub też intensywnej aktywności fizycznej tuż po posiłku. Może też do tego dochodzić w wyniku nadmiernego objadania się, kiedy żołądek jest wręcz przepełniony.
Zaburzenia dolnego zwieracza przełyku mogą być także powodowane przez inne czynniki, takie jak : palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, czy też złe nawyki żywieniowe.
Jak skutecznie leczyć zgagę?
W zdecydowanej większości przypadków, zgaga może być skutecznie wyleczona poprzez zastosowanie dostępnych bez recepty leków, których zadaniem jest neutralizacja kwasów żołądkowych. Jest to jednak działanie doraźne, skuteczne jedynie w przypadku sporadycznie występującej zgagi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku zmiana swoich nawyków żywieniowych oraz trybu życia.
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała
- Zrzucenie zbędnych kilogramów
- Rezygnacja z używek takich jak nikotyna i alkohol
- Unikanie ciasnych ubrań
- Regularna aktywność fizyczna z wyłączenie wysiłku oraz aktywności związanych z koniecznością schylania się, czy też przebywaniu w tej pozycji, jak również podnoszenia ciężarów.
- Rezygnacja ze stosowania NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)
- Regularne zjadania posiłków bez przejadania się.
Dodatkowo, dostępne są także zioła na zgagę, które pomogą w regulacji pracy dolnego zwieracza przełyku, oraz będą skutecznie neutralizować kwasy żołądkowe. Tego typu leki są dostępne najczęściej w formie herbat, które należy pić przed lub po posiłku.
Podsumowanie.
Należy więc podkreślić, iż zgaga, sama w sobie nie stanowi poważniejszego zagrożenia dla naszego zdrowia i przy odpowiednim podejściu, możemy się jej skutecznie pozbyć. Możemy także prowadzić odpowiedni tryb życia, który po prostu będzie nas uodparniać na zgagę. Jeśli jednak zgaga już nas dopadnie, to nie warto panikować. Po prostu sięgnijmy po odpowiednie leki i zacznijmy wdrażać odpowiednie rozwiązania, które pozwolą nam uniknąć zgagi w przyszłości.