Recykling tworzyw sztucznych to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość plastikowych śmieci zalewających naszą planetę. Co ważne, tworzywa sztuczne możemy wielokrotnie poddawać procesowi przetworzenia na nowe wyroby plastikowe. Jest to więc bardzo korzystne, głównie z punktu widzenia ekologii, ale także ze względu na koszty. Okazuje się bowiem, iż recykling tworzyw sztucznych w celu wyrobu nowych opakowań plastikowych jest tańszy niż produkcja nowych tworzyw. Warto o tym pamiętać.
Czy recykling tworzyw sztucznych jest rzeczywiście tańszy?
Wielu zapewnie stwierdzi, iż recykling tworzyw sztucznych zapewne jest droższy, skoro tyle firm decyduje się na nowe tworzywa zamiast na pochodzące z odzysku. Firmy te robią tak z innych powodów. Ogólnie rzecz biorąc, wyroby z tworzyw sztucznych są tak tanie, iż koszty ich produkcji są dla firmy bez znaczenia, tym bardziej, że pokrywa je i tak konsument. Tutaj chodzi o coś innego. Tworzywa sztuczne z recyklingu niestety nie są wolne od ograniczeń. Często nie jesteśmy w stanie osiągnąć odpowiedniej kolorystyki, a dla wielu firm jest to najważniejsze. Wpływ na ten stan rzeczy mamy my sami, klienci. Kupujemy oczami, więc producenci dostarczają nam produkty ładne, niekoniecznie funkcjonalne i pożyteczne, ale ładnie zapakowane.
Można więc wysnuć wniosek, iż to my mamy na to wpływ, czy firmy będą wykorzystywać opakowania wykonane z tworzyw sztucznych z recyklingu, czy też sięgną po nowe i bardziej estetyczne.
Koszty recyklingu.
Jeśli już mówiliśmy o kosztach, jakie generuje recyklingu tworzyw sztucznych to powiedzmy sobie o kilku istotnych kwestiach, wpływających na to, że recykling jest bardziej opłacalny.
- Mniejsze zużycie energii – ponowne przetworzenie tworzywa sztucznego wymaga o około 50-60% mniej energii niż wyprodukowanie nowego tworzywa sztucznego.
- Brak kosztów transportu – materiał do wytworzenia granulatu tworzyw sztucznych mamy na miejscu, pochodzący z selektywnej zbiórki odpadów. Nie trzeba kosztownego i emitującego CO2 do atmosfery transportu.
- Brak kosztów zakupu – materiał do przetworzenia to po prostu śmieci, które klienci wyrzucają. Nie trzeba więc płacić producentom za przygotowanie tworzywa sztucznego.
Jest to więc z cała pewnością rozwiązanie o wiele bardziej korzystne, także z ekonomicznego punktu widzenia. Najważniejszy jest jednak ekologiczny punkt widzenia. Recykling tworzyw sztucznych ogranicza zanieczyszczenie naszej planety, a to, na chwilę obecną jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.
Podsumowanie.
Jeśli więc chodzi o recykling tworzyw sztucznych, możemy powiedzieć, iż jest to bardzo dobry i oszczędny proces, który pozwoli zredukować poziom zanieczyszczenia środowiska, jak również obniżyć koszty produkcji nowych opakowań z tworzyw sztucznych. Warto więc jak najszybciej przestawić swoją produkcję w tym kierunku, aby wyprzedzić konkurencję, która póki co dalej nie widzi większego sensu w recyklingu.