Co roku w okresie jesienno zimowym w wielu gospodarstwach domowych niezbędny jest opał. Wybór i sposób ogrzewania jest tematem, który od dłuższego czasu wywołuje wiele emocji. Stopniowe odchodzenie od węgla na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań nie wszędzie znajduje uznanie. Być może wynika to z braku podstawowej wiedzy, dlatego wato bliżej przyjrzeć się surowcom dzięki, którym otrzymuje się ciepło.
Najpopularniejsze materiały na opał
Bez zastanowienia każdy wskaże węgiel, jako najbardziej popularny materiał. Biorąc pod uwagę jego wartość opałową, która wynosi 30 MJ/kg, węgiel wychodzi najtaniej, w porównaniu do drewna, mającego wartość maksymalnie 19 MJ/kg. Oba te surowce są łatwo dostępne i chętnie wybierane do ogrzewania domów. Większość ludzi uważa, że taki opał jest tani, ale nie do końca jest to prawdą. W przypadku drewna oszczędności są tylko pozorne, ponieważ aby uzyskać optymalną temperaturę do ogrzania domu, potrzeba dwa razy więcej tego surowca niż węgla. Natomiast węgiel w żaden sposób nie jest ekologiczny i sukcesywnie odchodzi się od niego. W Polsce najpopularniejszymi materiałami na opał są wspomniany już węgiel i drewno, ale także:
- gaz ziemny – mimo że wymaga zainstalowania specjalnego pieca, gaz cieszy się rosnącą popularnością. Wynika to, także z tego, że coraz mocniej ogranicza się możliwości palenia węglem i drewnem. Gaz sam w sobie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, można powiedzieć, że bezobsługowym, ponieważ nie trzeba uzupełniać zasobnika. Wszystko ogranicza się do ustawienia odpowiedniej temperatury. Gaz jako opał jest ekologiczny, ponieważ nie wytwarza żadnych spalin;
- ekogroszek – to nic innego jak węgiel, tyle tylko, że sprzedawany w formie niewielkich ziaren o rozmiarach od 5 do nawet 25 mm średnicy. Ekogroszek kupuje się pakowany w worki, a jako opał jest droższy od węgla. Specjalna technika wytwarzania sprawia, że jest on bardziej przyjazny środowisku, chociaż wielu ludzi ma co do tego wątpliwości.
Ekologiczna alternatywa
Być może nie każdy wie, ale istnieje opał, który nie jest drogi, można robić go samodzielnie i w dodatku jest przyjazny dla środowiska. Mowa oczywiście o brykiecie. Firma Briklis Polska zajmuje się produkcją urządzeń dzięki, którym można tanim kosztem wytwarzać opał z tego, co dosłownie znajdzie się w domu lub ogrodzie: makulatury, trocin, trawy, siana itp. Na rynku są dostępne różne rodzaje brykieciarek: od najtańszych ręcznych, poprzez ślimakowe, aż po hydrauliczne. Brykiet ma bardzo dobre właściwości, jest na tyle kaloryczny, że spokojnie można ogrzewać nim dom, a w dodatku w trakcie spalania nie powstaje dużo popiołu, a to co zostanie, może być używane jako nawóz. Same plusy!
Podsumowanie
Coraz bardziej restrykcyjne wymogi ekologiczne wymuszają szukania alternatyw dla tradycyjnego opału jakim jest węgiel. Brykiet spełnia wszelkie wymagania, aby móc go stosować na co dzień: jest tani, przyjazny dla środowiska i można do robić samemu, pozbywając się przy okazji odpadów z domu i ogrodu.