Skuteczne leczenie zakrzepicy, jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek wymaga odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim, należy jak najszybciej wychwycić chorobę, aby zapewnić sobie jak najlepsze rokowania leczenia. Warto tutaj także nadmienić, iż w bardzo wielu przypadkach, przez długi czas nie daje ona żadnych, konkretnych objawów. Skutkiem tego też, o wiele trudniej jest ją wychwycić. Niemniej jednak znajdziemy pewne, charakterystyczne dla zakrzepicy objawy, których nie powinniśmy bagatelizować. Im szybciej rozpoczniemy leczenie zakrzepicy, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Czym jest zakrzepica?
Jest to choroba zakrzepowo-zatorowa, czy też zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Możemy na nią zachorować w każdym wieku, choć częściej atakuje ona osoby po 60-tce. Częściej też, chorują na nią kobiety niż mężczyźnie.
Choroba zazwyczaj żyły podudzia, rzadziej miednicy, czy też uda, a wyjątkowo rzadko rozwija się w innych miejscach układu żylnego. W jej wyniku wewnątrz żył powstają zakrzepy, które same w sobie nie stanowią jeszcze większego zagrożenia. Problematyczne jest natomiast oderwanie się zakrzepu, które może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej. Szczególnie w przypadku kiedy zakrzep jest stosunkowo duży. Taka sytuacja, może doprowadzić do śmierci pacjenta w ciągu kilku zaledwie sekund.
Jak więc widzimy, kluczowa kwestią jest jak najszybsza diagnoza, która pozwoli rozpocząć skuteczne leczenie zakrzepicy. W przeciwnym razie, możemy mieć bardzo poważne problemy zdrowotne, z zagrożeniem życia włącznie.
Jak przebiega leczenie zakrzepicy?
W zależności od miejsca występowania choroby oraz jej poziomu zaawansowania, lekarz będzie decydować o różnym przebiegu leczenia. W większości przypadków, będzie to terapia zachowawcza w warunkach ambulatoryjnych. Polega ona na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, które blokują powiększanie się już istniejących zakrzepów, oraz zapobiegają pojawianiu się nowych. Jeśli jednak choroba będzie dotyczyć żył miednicy, konieczne będzie przeprowadzenie leczenia w warunkach szpitalnych.
Leczenie zakrzepicy jest o wiele skuteczniejsze w przypadku noszenia podkolanówek, czy tez rajstop uciskowych, dostępnych w aptekach. Nosić je należy zarówno w trakcie leczenia zakrzepicy, jak i po zakończonej terapii, celem zapobiegania nawrotowi choroby.
Zioła na zakrzepicę.
Dodatkowo, w trakcie terapii, możemy zastosować odpowiednie zioła na zakrzepicę, które pomogą jeszcze lepiej zwalczać chorobę. Niemniej jednak musimy pamiętać, iż jakiekolwiek dodatkowe zioła, powinny być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym leczenie. W przeciwnym razie, możemy sobie jedynie zaszkodzić.
Podsumowanie.
Trzeba więc powiedzieć, iż leczenie zakrzepicy, jest procesem wymagającym, jednakże zakrzepicę wyleczyć można. Trzeba jedynie nie bagatelizować objawów i automatycznie po ich wystąpieniu, udać się do lekarza celem przeprowadzenia odpowiednich badań. Na ich podstawie, lekarz rozpocznie odpowiednio dobrane leczenie zakrzepicy, które doprowadzi do odzyskania zdrowia.