Prowadząc gospodarstwo rolne należy opłacać ubezpieczenie rolnicze, ponieważ w trakcie wykonywania prac mogą zdarzyć się sytuacje, narażające właściciela lub pracowników na szkody. Z tego powodu rolnik ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC, a obowiązujące przepisy jasno mówią o tym, kto i kiedy musi takie ubezpieczenie opłacać.

Kto ma obowiązek posiadać ubezpieczenie rolnicze?

Według definicji rolnikiem jest osoba, która posiada lub jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego, czyli obszaru użytków rolnych przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, a także obszar niezależnie od powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna, hodowla zwierząt, prowadzenie pasieki lub uprawa w szklarniach. Obowiązek ubezpieczeniowy ma miejsce wraz z nabyciem gospodarstwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ OC daje rolnikowi ochronę przed różnymi szkodami wynikającymi z prowadzenia gospodarstwa.

Gdzie szukać ubezpieczeń rolniczych?

Dobre, a przede wszystkim najtańsze ubezpieczenie OC rolnika można znaleźć w internecie, gdzie nie brakuje różnego rodzaju porównywarek i kalkulatorów. Korzystając z tego typu narzędzi oszczędza się sporo czasu i pieniędzy, a co równie ważne, jest to bardzo wygodne, ponieważ bez wychodzenia z domu można przejrzeć różne ubezpieczenia rolnicze i wybrać najlepszą ofertę, która spełni wszystkie potrzeby. W większości porównywarek trzeba wypełnić krótki formularz, a po chwili pojawi się kilka propozycji. Zakupu polisy można dokonać przez telefon, rozmawiając z doradcą ubezpieczeniowym, bez wychodzenia z domu.

Co obejmuje ubezpieczenie OC rolnika?

W ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC można uzyskać odszkodowanie, które pokryje szkody i straty spowodowane zarówno przez rolnika, jak i przez osobę będącą członkiem wspólnego gospodarstwa domowego, a także przez pracownika zatrudnionego w gospodarstwie rolnym. Takie ubezpieczenie pokrywa szkody w wyniku, których ktoś straci życie, dojdzie do poważnych uszkodzeń ciała, utraty zdrowia, a nawet będzie miało miejsce zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Ubezpieczenie rolnicze gwarantuje wypłatę odszkodowań równą:

  • 5 000 000 euro, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych – w przypadku szkód na osobie,
  • 1 000 000 euro, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych – w przypadku szkód na mieniu.

Podsumowanie

Ubezpieczenie rolnicze jest obowiązkowe w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego. Praca na roli wiąże się z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, a skutki wypadków lub innych szkód mogą być bardzo kosztowne i stanowić ogromne obciążenie finansowe. Unikanie ubezpieczenia wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi. Warto poświęcić chwilę, aby przejrzeć różne pakiety ubezpieczeniowe i wybrać takie ubezpieczenie rolnicze, które w pełni pokryje potrzeby danego gospodarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *