Materiał geosyntetyczny, jakim jest geowłóknina typu PGM 14, to jeden lepszych geosyntetyków do wszelkich prac związanych z naprawą dróg i autostrad. Wykorzystywana jest przede wszystkim w zakresie napraw nawierzchni drogowej, gdzie w połączeniu z warstwą bitumiczną, zapewnia doskonałe wręcz właściwości. Stanowi skuteczną barierę dla przenikania wody oraz innych substancji płynnych, co znacznie wydłuża żywotność całej konstrukcji drogi. Można nawet powiedzieć, iż geowłóknina typu PGM 14 to najlepsze na chwilę obecną rozwiązanie, z jakiego możemy skorzystać w przypadku napraw nawierzchni drogowej.
Spis treści
Czym charakteryzuje się geowłóknina typu PGM 14?
Jest to materiał geosyntetyczny wytwarzany z włókien polipropylenowych, dodatkowo wzmacniany mechanicznie. Jej podstawową funkcją jest efektywna redukcja naprężeń pojawiających się przy obciążeniach eksploatacyjnych. Przekłada się to na wyraźne zwiększenie żywotności nawierzchni. Dodatkową zaletą jest fakt, iż stanowi ona skuteczną barierę dla przenikania w głąb jezdni wody czy też innych płynów. Zabezpiecza to całą konstrukcję drogi przez zbyt szybkim uszkodzeniem oraz przed ewentualnym skażeniem środowiska. Musimy bowiem pamiętać, iż przykładowo wypadek cysterny i wyciek paliwa może doprowadzić do lokalnej katastrofy ekologicznej. Dzięki uszczelnieniu jezdni przy zastosowaniu geowłókniny PGM14, możemy rozlane substancje niebezpieczne zebrać w zbiornikach retencyjnych ulokowanych wzdłuż nowo budowanych dróg i autostrad.
Pozostałe informacje na temat geowłókniny PGM 14.
Warto tutaj także dodać, iż geowłóknina typu PGM 14, to materiał geosyntetyczny, którego zastosowanie jest obecnie uznawane za najbardziej efektywne rozwiązanie w zakresie napraw nawierzchni drogowych. Ogólnie, szacuje się efektywność tego typu rozwiązań jest o około 50% wyższa, niż w przypadku tradycyjnych metod. Warto także podkreślić, iż wzmacniane geowłókniny PGM najczęściej wykorzystywane będą przy naprawach nawierzchni drogowych, przy utrwalaniu powierzchniowym, przy cienkich warstwach nawierzchniowych oraz przy nawierzchniach o małym natężeniu ruchu drogowego.
W każdym z tych przypadku, geowłóknina typu PGM 14 sprawdza się wręcz doskonale, toteż jej zastosowanie wydaje się być w pełni uzasadnione. Szczególnie w przypadku napraw nawierzchni drogowej, gdzie standardowe metody naprawy okazują się nieskuteczne na tyle, iż po kilku miesiącach wymagają ponownej naprawy.
Podsumowanie.
Ogólnie rzecz biorąc, geowłóknina typu PGM 14 to efektywny w swoim zastosowaniu materiał geosyntetyczny, który warto wdrożyć przede wszystkim w przypadku realizacji napraw powierzchniowych nawierzchni drogowych. Możliwe jest także jej zastosowanie w ramach budowy nowych dróg, jako warstwę uszczelnienia nawierzchni, celem zabezpieczenia całej konstrukcji przed przenikaniem wody oraz innych substancji do wnętrza drogi. Jest to więc obecnie bardzo ważny element konstrukcyjnych i naprawczy w budownictwie drogowym.