Dezynfekcja wody basenowej to bardzo ważny proces, od którego zależy jakość wody w publicznych kąpieliskach. Jest to ważne przede wszystkim ze względów epidemiologicznych. Setki a nawet tysiące osób, korzystających dziennie z publicznych kąpielisk, może roznosić różnorodne choroby, bakterie, wirusy i zarazki, nawet nie będąc tego w pełni świadomym. Woda zaś, jest doskonałym środowiskiem dla wszystkich patogenów, które w ten sposób mogą się skutecznie rozprzestrzeniać. Dlatego też, dezynfekcja wody basenowej odgrywać będzie kluczową rolę w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkowników tego typu obiektów.

Jak realizowana jest dezynfekcja wody basenowej?

Obecnie, zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja wody basenowej poprzez jej chlorowanie. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie, bowiem chlor, a właściwie podchloryn sodu, dozowany do wody na stacji uzdatniania wody basenowej, wykazuje silne działanie dezynfekcyjne. Niemniej jednak nie jest to metoda najskuteczniejsza. O wiele bardziej skutecznym rozwiązaniem okazuje się dezynfekcja wody basenowej promieniowaniem UV.

O tej metodzie w zasadzie mało jeszcze wiadomo, poza tym, iż jest już dostępna i wykazuje się wysokim poziomem skuteczności. Większość publicznych obiektów w naszym kraju w dalszym ciągu korzysta jeszcze z uzdatniania chlorem. Aczkolwiek obiekty prywatne, przede wszystkim Aquaparki oraz baseny hotelowe, coraz chętniej sięgają właśnie po uzdatnianie wody basenowej promieniowaniem UV. Dzięki temu mogą osiągnąć pewne korzyści, które przemawiają za wyborem tej, nowoczesnej metody uzdatniania wody basenowej.

Jakie korzyści niesie za sobą zastosowania promieniowania UV w dezynfekcji wody?

Przede wszystkim jest to skuteczność dezynfekcji, która w tym przypadku będzie kilkukrotnie wyższa. Oczywiście kluczem do sukcesu jest prawidłowy dobór systemu dezynfekującego. Musimy prawidłowo dopasować urządzenia UV do ilości przepływającej przez system wody, tak, aby jego praca mogła być skuteczna. Dlatego też, systemy te wdrażane są przez specjalistów na podstawie kompleksowych obliczeń. Oczywiście pod uwagę należy także wziąć średnią ilość użytkowników danego obiektu, co będzie wpływać na poziom narastania zanieczyszczeń wody basenowej.

Korzystnym z punktu widzenia klienta jest zaś to, iż dezynfekcja wody basenowej promieniowaniem UV, nie wydziela charakterystycznego dla chlorowania zapachu. Choć większość z nas jest już do tego zapachu przyzwyczajona, to jednak miło jest popływać w czystej atmosferze.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż dezynfekcja wody basenowej, może być realizowana różnymi sposobami o różnej skuteczności. Warto jednak brać pod uwagę najnowsze rozwiązania, które charakteryzują się wysokim poziomem efektywności. Z całą pewnością będą one w przyszłości przejmować dominująca pozycję na rynku. Dlatego też, warto już teraz zainteresować się tematem i w miarę możliwości inwestować w tego typu rozwiązania. Dezynfekcja wody basenowej promieniowaniem UV to przyszłość i z całą pewnością całkiem niedaleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *