Bezpieczne ładowanie akumulatorów wymaga odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim, powinno odbywać się w odrębnym pomieszczeniu, w którym będziemy mogli kontrolować wszystkie parametry procesu. Niestety, bardzo często jest to nieprzestrzeganie, a cały proces odbywa się bezpośrednio na hali produkcyjnej czy też magazynowej. Takie podejście jest skrajnie nieodpowiedzialne i stwarza poważne zagrożenie. Musimy bowiem pamiętać, iż bezpieczne ładowanie akumulatorów, wymaga ciągłej kontroli stężenia wodoru, który może się w tym procesie ulatniać.
Spis treści
Czy bezpieczne ładowanie akumulatorów jest kosztowne?
Niestety tak. Trzeba przede wszystkim wygospodarować odrębne pomieszczenie na obiekcie, które będzie przeznaczone tylko i wyłącznie do tego procesu. Musi ono ponadto być wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które zagwarantują odpowiednie reakcje na wypadek pojawienia się zagrożenia. Kluczową rolę w tym temacie odgrywają systemy detekcji wodoru w akumulatorowni. Chodzi tutaj o szereg czujników, detektorów wodoru, podłączonych do centrali alarmowej. W razie wychwycenia nadmiernego stężenia wodoru, centrala alarmowa automatycznie podejmuje następujące działania:
- Odłączenie zasilania od prostowników
- Uruchomienie systemu wentylacji mechanicznej na 100% celem wymiany powietrza z otoczeniem.
- Uruchomienie sygnalizacji wizualnej i dźwiękowej, celem przekazania informacji o zagrożeniu przebywającym w pobliżu pracownikom.
Procedury bezpieczeństwa
Poza tym, bezpieczne ładowanie akumulatorów będzie wymagać także określenia konkretnych procedur bezpieczeństwa. Kluczową rolą odgrywać będzie odpowiednia reakcja na sygnalizację zagrożenia. Pracownicy powinni natychmiast ewakuować się z obiektu, a osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo przystąpić do działań mających na celu neutralizację zagrożenia. Poza tym, koniecznością jest także wdrożenie zakazu palenia papierosów i używania otwartego ognia na całym obiekcie. Dodatkowo, należy także wdrożyć odpowiednie procedury kontrolne, mające na celu bieżące monitorowanie pracy prostowników oraz ich okresowe kontrole. Dzięki tym wszystkim działaniom, można będzie osiągnąć bezpieczne ładowanie akumulatorów na obiektach produkcyjnych i magazynowych.
Podsumowanie.
Ostatecznie więc, aby osiągnąć bezpieczne ładowanie akumulatorów, koniecznością jest poniesienie stosunkowo sporych wydatków. Przygotowanie odrębnego, dobrze wyposażonego pomieszczenia akumulatorowni jest tutaj podstawą. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z szkoleniami dla pracowników, aby wiedzieli jak się zachowywać w razie pojawienia się zagrożenia, oraz jak realizować prace związane z ładowaniem akumulatorów. Jednym słowem, bezpieczne ładowanie akumulatorów jest możliwe do osiągnięcia, niemniej jednak pociąga za sobą spore koszty. Musimy je ponieść, jeśli nie chcemy narażać zdrowia i życia pracowników, oraz swojego własnego mienia firmowego na szwank.